Рак шийки матки (РШМ)

Рання діагностика та лікування раку шийки матки (РШМ):

— розширена кольпоскопія з біопсією

— діагностика дисплазій шийки матки

— ПЛР ВПЛ високоонкогенних серотипів, SCC, визначення р16ink4a.

— органозберігаюча операція — трахелектомія у молодих жінок з РШМ з метою збереження репродуктивної функції

— розширена пангістеректомія ІІІ типу за Вертгеймом

— проведення променевої та хіміотерапії, лімфотропної хіміотерапії

— кріоконсервація яєчників у молодих пацієнток з метою збереження гормональної функції

#рак_шийки_матки #лікування_РШМ #трахелєктомія

Рак шийки матки: рання діагностика — запорука успішного одужання

Рак шийки матки — це поширене онкологічне захворювання, що може бути виявлене в будь-якому віці. На щастя, сучасні методики дозволяють успішно виявити таку хворобу на ранніх стадіях розвитку, що збільшує шанси на успішне лікування. Фахівці Онкогінекологічного відділення Київського міського клінічного онкологічного центру готові прийти на допомогу всім пацієнтам із таким діагнозом. 

Що таке рак шийки матки? 

Шийка матки — це нижня частина матки, що сполучає її з піхвою. Перші зміни в такій частині матки, які надалі можуть перерости в злоякісну пухлину, нерідко спостерігаються вже у молодих жінок віком 20-30 років. 

Рак шийки матки прогресує досить повільно і в середньому його виявляють у пацієнток у 45-50 років. Найчастіше при такому діагнозі виявляють плоскоклітинну пухлину, рідше – аденокарциному. 

Причини розвитку раку шийки матки

Науково доведеною причиною виникнення раку шийки матки є інфікування вірусом папіломи людини (онкогенними штамами ВПЛ 16, 18, 31 та ін.). Заразитися ним можна досить легко — вірус потрапляє до організму статевим шляхом, навіть класичні бар’єрні способи контрацепції (презерватив) не забезпечують достатнього захисту. 

Серед факторів ризику виникнення раку шийки матки слід виділити: 

  • часту зміну статевих партнерів; 
  • ранній початок статевого життя; 
  • наявність шкідливих звичок (паління більше 10 цигарок на день у 10 разів підвищують ризик); 
  • порушення роботи імунітету (наприклад, внаслідок ВІЛ або прийому імуносупресивних ліків);
  • інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом; 
  • 3 та більше доношених вагітностей; 
  • ранні вагітності (до 17 років); 
  • прийом гормональних контрацептивів протягом 5 років та більше; 
  • спадкову схильність.

Симптоми раку шийки матки 

На ранніх стадіях розвитку хвороби симптоми раку шийки матки відсутні. Патологічний процес може досить довго не викликати жодних порушень самопочуття, явні симптоми виникають лише тоді, коли пухлина досягне значних розмірів, проросте в навколишні тканини та почне стискати судини та інші структури малого тазу.

Якщо прогресує рак шийки матки, симптоми можуть включати: 

  • появу кров’янистих виділень із статевих шляхів поза менструацією (зокрема. після статевого акту); 
  • аномальні виділення з піхви (схожі на сукровицю — жовті або прозорі); 
  • більш тривалі менструації; 
  • біль при статевому акті та сечовипусканні; 
  • дискомфорт, тяжкість та біль в області піхви та/або малого тазу. 

Також онкологія може провокувати й загальне порушення самопочуття, наприклад, підвищену стомлюваність, різку втрату ваги, субфебрильну температуру (37-37.7 ° С), набряклість та ін. 

Рання діагностика: шанс на щасливе одужання

Рак шийки матки — це одне з небагатьох онкологічних захворювань, які можна виявити на ранній стадії розвитку. Для цього кожній жінці необхідно регулярно відвідувати лікаря-гінеколога у звичайній поліклініці для профілактичного огляду, який включатиме проведення кольпоскопії – огляду слизової оболонки шийки матки під збільшенням із застосуванням спеціальних реактивів, які фарбують патологічно змінені ділянки в інший колір. 

Досвідчений гінеколог знає, як виглядає рак шийки матки, тому зможе побачити симптоми, що насторожують, вчасно і направить пацієнтку на більш детальне обстеження. 

Остаточна діагностика може включати: 

  • біопсію тканин;
  • УЗД-цервікометрію; 
  • КТ та МРТ; 
  • флуоресцентну спектроскопію; 
  • лабораторні аналізи, наприклад, пухлинні маркери.

Лікування раку шийки матки 

Якщо захворювання виявлено на ранніх стадіях розвитку, медики виконують нескладне та не травматичне втручання – конізацію шийки матки. У цьому випадку лікар відтинає пухлину та трохи навколишніх тканин. 

Якщо мова йде про тяжкий рак шийки матки, операція має бути більш радикальною – від ампутації всієї шийки матки до видалення всієї матки разом із яєчниками, а також регіонарними лімфатичними вузлами. 

Якщо був діагностований рак шийки матки, лікування дуже часто доповнюється опроміненням чи хіміотерапією для остаточного знищення злоякісних клітин. Такі методи допомагають знизити ризик виникнення рецидиву. 

Онкогінекологічне відділення Київського міського клінічного онкологічного центру пропонує жінкам, що почули діагноз “рак шийки матки”, повний комплекс послуг для ефективного лікування цієї хвороби. У нас працюють лише висококваліфіковані лікарі з величезним досвідом роботи у сфері онкогінекології, що використовують на практиці найновіші методи доказової медицини. 

Профілактика раку шийки матки 

У багатьох європейських країнах для профілактики раку шийки матки дівчаткам у підлітковому віці роблять щеплення від ВПЛ (вірусу папіломи людини), що допомагає захиститися від інфікування та в рази знизити ризик виникнення хвороби. Таку вакцинацію можна провести і в Україні, але вона не входить до графіка обов’язкових, тому засіб (вакцину) для неї доведеться купувати самостійно. 

Вакцинація від ВПЛ – це справді ефективний метод профілактики раку шийки матки.

Обсуждение закрыто.