Олена Манжура: «Після раку яєчників жінка може зберегти здатність народжувати дітей»

Безсимптомний й агресивний перебіг, велика ймовірність рецидиву: рак яєчників — одне з найнебезпечніших онкологічних захворювань. Але при ранньому виявленні, нових підходах в оперативних втручаннях і сучасних лікарських препаратах такі пацієнтки отримують шанс не тільки на одужання, а й на щасливе материнство. Про це — інтерв’ю з онкогінекологом, кандидатом медичних наук, зав. відділенням гінекології Київського міського клінічного онкологічного центру, Оленою Манжурою.

Наскільки часто зараз зустрічається рак яєчників?

17 жінок на 100 тисяч — така статистика захворюваності на рак яєчників у світі. Він займає 7 місце за рівнем захворюваності в структурі 10 найбільш значущих локалізацій. Якщо ми говоримо про гінекологічний рак — то 2-3 місце. Не тільки в Україні, а й в усьому світі. І останнім часом рак яєчників дуже помолодшав. Серед причин, в першу чергу, це урбанізація, це наші екологічні проблеми, спосіб життя, нерідко далекий від здорового. Сучасне суспільство перебуває в стані хронічного стресу, а це — не може не відбитися на стані здоров’я. Якби наше життя було більш розмірене і спокійне, з хорошим харчуванням і регулярними фізичними навантаженнями, то картина була б зовсім інша. І, звичайно, у графіку кожної жінки повинен бути щорічний візит до гінеколога. Щорічний — це якщо немає ніяких скарг, а якщо є — то кожні півроку. Регулярні відвідування гінеколога дозволяють не пропустити небезпечний процес. Є ще доброякісні утворення, які вимагають спостереження.

Вони можуть з часом перероджуватися в злоякісні?

Так, з часом, при відсутності правильного лікування доброякісне новоутворення перероджується в злоякісне. А може і відразу виникати злоякісна пухлина на яєчнику. Характерна особливість раку яєчників — його агресивний і блискавичний перебіг. Якщо ми візьмемо інші локалізації, наприклад, рак шийки матки, то там захворювання розвивається протягом 7-10 років. При раку яєчників — інша ситуація. Він розвивається блискавично. І дуже важливо виявити хворобу на ранній стадії.

Тоді у жінки є шанси перемогти хворобу?

На жаль, близько третини пацієнток приходять до нас вже з запущеною стадією захворювання, коли зробити щось уже дуже складно. Якщо рак виявлено на ранній стадії, то у жінки є всі шанси не тільки перемогти хворобу, але й у майбутньому стати мамою. Провідний метод лікування при раку яєчників — хірургічний. І для молодих жінок, у яких рак діагностовано на ранніх стадіях, є варіант органозберігаючих операцій, ці жінки можуть вагітніти в майбутньому. І це не тільки при раку яєчників. Такі операції робляться і при раку матки — щоб зберегти репродуктивну функцію жінки. Більш того, з операцією закінчується все лікування, тобто жінці не потрібна хіміотерапія.

А якщо все-таки захворювання зайшло далеко — які можуть бути варіанти лікування для таких пацієнток?

Якщо у пацієнтки поширена стадія, органозберігаюча операція стає неможливою, проводиться радикальне оперативне втручання і хіміотерапія. Це можуть бути цитостатики різного походження: хімічного та рослинного. Наприклад, хіміотерапія другої лінії — це препарати на основі витяжки з тихоокеанського тису. Це серйозний арсенал фітопрепаратів, які застосовуються з цитостатичної метою.

Останнім часом успішно розвивається так звана персоналізована медицина. Що вона пропонує для лікування раку яєчників?

Так, є ще цілий новий клас препаратів — так звана таргетна терапія і вона досить успішно застосовується в лікуванні раку яєчників. Ці препарати діють на певну мішень у пухлинній клітині. У випадку з лікуванням раку яєчників такою терапевтичною мішенню є VEGF — фактор росту ендотелію судин. Це сигнальний білок, який клітини виробляють для ангіогенезу — зростання нових кровоносних судин. Таргетний препарат блокує активність цих білків і перешкоджає утворенню нових кровоносних судин у пухлині. І таким чином ми перекриваємо живлення пухлини. І пухлина регресує. Таку терапію ми застосовували в лікуванні декількох наших пацієнток і добилися стійкої ремісії та збільшення безрецидивного періоду.

Загалом, наука не стоїть на місці і нові препарати і методи дозволяють домагатися все більш успішних результатів у лікуванні раку. Але я все ж хочу ще раз звернути увагу жінок — необхідно хоча б раз на рік відвідувати гінеколога і тоді у хвороби не буде шансів.

Источник: Онко Портал

Закладка Постоянная ссылка.

Обсуждение закрыто.